Krutý krtek logo

představení a další projekty > Romské pohádky


Červená karkulka, Šípková Růženka, Bajaja... Kdo by neznal aspoň jednu českou pohádku. Ale kolik znáte pohádek romských? Jsou v mnohém odlišné, ale společné mají dobrodružství, vtip a hlavně dobrý konec.

Naše Romské pohádky kombinují krátká vtipná vyprávění pherasuňi paramisi a hrdinské pohádky viteziko paramisi. Součástí divadelního představení jsou také tradiční romské písničky, které hrajeme a zpíváme živě.

Romské pohádky - Anna Schmidtmajerová a Tomsa Legierski

Svině nevěsta vypráví o Romovi, který si díky své chytrosti vzal nejkrásnější nevěstu široko daleko, zatímco jeho soused ostrouhal. Hlavní postavou v pohádce O Preparúdovi je „největší ze všech čarodějů“, na kterého ale vyzraje mladá Verunka. Mazaná Romčina hádanka pomůže k osvobození jejího může z vězení. Typickým příkladem hrdinského vyprávění je pohádka o tom, Jak žil Rom s čarodějčinou dcerou a pětici vyprávění uzavírá historka o tom, Co se Romovi zdálo a jak se mu sen nenadále splnil.

Romské pohádky - Tomsa Legierski

Romské melodie jsou rytmické a chytlavé. Kdo chce, může si jednoduché romské písničky zazpívat s námi – ti nejšikovnější si je snadno zapamatují a naučí. Z tradičních romských melodií zazní například Andro verdan, Duj duj nebo Odi kaľi mačkica.

Nenásilnou formou během představení předáváme dětskému publiku i základní informace o kultuře Romů, jejich jazyce i hudbě. Ale nebojte se, není to nuda! Vše samozřejmě přizpůsobujeme věku diváků, jinak vypadá vyprávění pro čtyřleté, jinak pro školáky.

A jak jsme se my – bílí gádžové – vůbec dostali k romským pohádkám? Vycházíme z autentických záznamů romských vyprávění, jak je nahrála a ve své knize zachytila Milena Hübschmannová, vysokoškolská pedagožka, indoložka a také zakladatelka české romistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, a to s laskavým svolením její dcery Terezy Hrabovské.

Vznik představení podpořila NADACE ŽIVOT UMĚLCE.